StockSnap_BKVW6UG0ID

Włos – podobnie jak organizmy żywe, projekty, produkty, a nawet gwiazdy, ma typowy dla siebie cykl życia, w którym można wyróżnić poszczególne fazy. Czym charakteryzują się kolejne etapy cyklu życia włosa? Dlaczego codziennie tracimy ok. 50-100 włosów? Tego możesz dowiedzieć się z naszego dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

 

Włos kołem się toczy

Być może nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że to, co dzieje się na naszej głowie podlega okresowym przemianom. Gdyby się temu uważnie przyjrzeć, na co w ferworze codziennych obowiązków i gonitwy zwykle nie mamy czasu, można zauważyć pewne prawidłowości, którymi rządzą się nasze włosy. Literatura poświęcona dermatologii i kosmetologii informuje nas, że cykl życia włosa dzieli się na cztery fazy, które dokładnie omówimy poniżej. Zanim to jednak nastąpi, należy wiedzieć, że w czasie 75 lat życia człowiek przechodzi 20-30 cyklów życia włosa. Warto też pamiętać, że każdy z naszych włosów – a wedle statystyk mamy ich na głowie ok. 100-150 tys. – jest autonomiczną jednostką i przechodzi cykle we właściwym dla siebie tempie zależnym od możliwości danego mieszka włosowego, który odpowiada za dynamikę cyklu. To tłumaczy dlaczego codziennie gubimy kilkadziesiąt włosów.

Cykl życia włosa – faza anagenowa

Pierwszy etap cyklu życia włosa jest najbardziej złożony i składa się z 6 podetapów. Jego okres trwania jest mocno zróżnicowany i może trwać od 2 do nawet 7 lat (niektóre źródła podają, że nawet od roku do 10 lat), co pokazuje, jak dużymi dysproporcjami mogą cechować się różne cykle. W trakcie anagenu włos rośnie o ok. 0,3 mm na dzień. Aby „narodziny włosa” mogły dojść do skutku, muszą zostać spełnione określone warunki. Niezbędne będą m.in. mikro i makroelementy, witaminy, cytokiny i czynniki wzrostu zasilające komórki macierzyste. W pierwszym rozdziale życia włosa niektóre nowe komórki tworzą mieszek włosowy, który składa się także z cebulki i brodawki. Kolejno przychodzi czas na produkcję melaniny i wreszcie na wydostanie się włosa nad powierzchnię skóry. W fazie anagenu jest ok. 80% włosów.

Cykl życia włosa – faza katagenowa

Drugi okres w życiu włosa nie jest już tak intensywny i długotrwały jak poprzednik. To czas, w którym włos przestaje rosnąć, przechodzi w fazę obumierania, a jego mieszek jest przesuwany w kierunku naskórka głowy. Zachodzi zahamowanie procesu namnażania się komórek w cebulce, która jest oddzielana od brodawki. W tej ostatniej zmniejsza się ukrwienie, a włos stopniowo przestaje być zaopatrywany w substancje odżywcze. Na tym etapie często pojawia się też odbarwianie włosów powodowane przerwami w dostawie melaniny. Katagen trwa ok. 2-3 tygodnie będąc jednocześnie najkrótszą częścią cyklu życia włosa. W tej fazie znajduje się ok. 1% włosów.

Cykl życia włosa – faza telogenowa

Przedostatnia faza cyklu życia włosa określana jest też jako etap spoczynku. W trakcie telogenu mamy do czynienia z obumarłym włosem pozbawionym pigmentów. W tym czasie, który trwa z reguły 2-4 miesiące, mieszek regeneruje siły do zainicjowania kolejnego cyklu. Telogen obejmuje 10-20% włosów.

Cykl życia włosa – faza egzogenowa

Ostatnią fazą cyklu życia włosa jest egzogen (exogen), podczas którego obumarły włos opuszcza obszar mieszka. W ten sposób tworzy się pole do popisu dla wzrostu nowego włosa będącego w fazie anagenu. Egzogen jest stosunkowo mało znanym etapem, który w niektórych opracowaniach jest zaliczany do trzeciego okresu cyklu życia włosa. Spróbujemy przyjrzeć się mu bliżej w kolejnym artykule na blogu SecondHair Clinic.

Alchemic

Alchemic to piękne i dobre kolory. Alchemic to produkty stworzone do podtrzymania intensywności koloru włosów. Pigmenty zawarte w produktach Alchemic łączą się z farbowanymi włosami zachowując wyrazistość koloru pomiędzy kolejnymi zabiegami koloryzacji, zaś kolor włosów naturalnych staje się rozświetlony i podkreślony, a same włosy pozostawiają wzmocnione, chronione, pełne blasku i wzbogacone o mieniące refleksy. Linia Alchemic składa się z 6 szamponów i 6 odżywek, które mają za zadanie jeszcze bardziej podkreślić naturalny bądź farbowany kolor włosów. Chocolate dedykowany jest do włosów ciemnobrązowych i czarnych, Copper do włosów miedzianych, zaś Golden do włosów blond złotych i miodowych. Red będzie idealny do włosów w odcieniach czerwieni bądź mahoniu, Silver przeznaczony jest do włosów jasnych, platynowych blondów, rozjaśnianych lub siwych, zaś Tobacco sprawdzi się przy włosach brązowych lub jasnobrązowych.

Szampony i odżywki Alchemic wzbogacone są o proteiny mleka i witaminy, które posiadają głębokie działanie odżywcze i nawilżające pozostawiając włosy miękkie i jedwabiste. Pomagają na długo zachować wyrazisty kolor włosów.

Produkty dostępne w ofercie od 02.11.

Glam

Nasze włosy narażone są na różne czynniki, które wpływają na ich zdrowie a także posiadają różne właściwości i zdolności.

Co to jest rozszczep podłużny włosa?

Rozszczep podłużny włosa najczęściej dotyka osoby posiadające długie włosy. Jest to rozszczepienie końca włosa w wyniku pęknięcia osłonki włosa. By „wyleczyć” przypadłość należy obciąć włosy powyżej rozszczepień. Warto też zadbać o odpowiednią pielęgnację. Przyczyną rozszczepu włosa jest niewłaściwe szczotkowanie włosów, urazy mechaniczne czy obcinanie włosów nienaostrzonymi nożyczkami.

porada_10

Nasze włosy narażone są na różne czynniki, które wpływają na ich zdrowie a także posiadają różne właściwości i zdolności.

Czy włosy posiadają ładunek elektryczny?

Włosy posiadają ładunki ujemne i dodatnie. Klimatyzacja,niektóre tkaniny oraz zanieczyszczenia przekazują włosom dodatni ładunek elektryczny. Włosy, również naładowane dodatnio, zaczynają się odpychać co powoduje elektryzowanie się ich. Także podczas czesania włosów „przekazujemy” szczotce ujemne ładunki przez co na włosach pozostają te dodatnie co również prowadzi do elektryzowania się włosów.

fusion

Wella Professionals została wzbogacona o nową linię produktów do pielęgnacji o działaniu mocno regeneracyjnym. Linia Fusion odnawia i odbudowuje włosy poddane nadmiernie obciążającym je zabiegom. Innowacyjna technologia SILKSTEEL FUSION bogata jest w aminokwasy, które wnikają w głąb włosa aż do kory, wypełniając uszkodzone włókno włosowe przywracając mu optymalną kondycję. Wella Fusion skutecznie odbudowuje i ochrania włosy dzięki czemu stają się bardziej odporne na uszkodzenia.

Linia ta składa się z 3 produktów:

Fusion Intense Repair Shampoo: 250ml

Delikatny szampon, który regeneruje zniszczone włosy. Myje i pielęgnuje. Zawiera EDDS, zmikronizowane lipidy i aminokwasy.

Fusion Intense Repair Conditioner: 200ml

Błyskawicznie zabezpiecza włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi na skutek czesania. Rozplątuje i wygładza. Zawiera aminokwasy

Fusion Intense Repair Mask: 150ml

Kremowa maska, która regeneruje włosy i chroni je przed uszkodzeniami. Zawiera składniki intensywnie odżywiające i aminokwasy.

kam

Nasze włosy narażone są na różne zniszczenia czy to chemiczne, mechaniczne, fizyczne czy naturalne. Większość z nich pozostawia ślad w ich strukturze tworząc zmiany wewnątrz włosa lub na ich powierzchni.

Co to jest rozszczep włosów wgłębiony?

Rozszczep wgłębiony włosa zwany jest inaczej włosami bambusowatymi. Włos ten posiada guzki i grzbiety, które są rozmieszczone na włosie w równych odstępach – dlatego jego nazwa wynika z tego, iż jest on wizualnie podobny do bambusa. Anomalia ta powstaje w wyniku słabości kory włosa. Oznaką tego schorzenia może być wypadanie włosów, przerzedzenie lub ich całkowita utrata, znaczna łamliwość włosów a także ich suchość, matowość.

split ender popr

Nie macie czasami chęci, by zjeść ciastko i mieć ciastko?
My mamy. Również w kwestii włosów.

Rozdwajają się Wam końcówki, ale nie chcecie skracać włosów?

Znamy to.

Dlatego mamy to wspaniałe urządzenie.

Jeśli twoje włosy są zniszczone, łamią się i rozdwajają na całej długości to urządzenie Split-Ender je ujarzmi i poprawi ich wygląd. Split-Ender bezpiecznie przycina wszystkie zniszczone i rozdwojone końcówki włosa zachowując piękne i zdrowe włosy bez utraty długości włosa. Sam zabieg nie jest czasochłonny – włosy dzielone są na pasma po których przeciągany jest Split-Ender, który wyłapuje odstające końcówki i je usuwa dzięki czemu włosy są gładsze oraz mają zdrowszy wygląd bez zmiany kształtu fryzury oraz długości włosów.

bol_skory

Nasze włosy narażone są na różne zniszczenia czy to chemiczne, mechaniczne, fizyczne czy naturalne. Większość z nich pozostawia ślad w ich strukturze tworząc zmiany wewnątrz włosa lub na ich powierzchni.

Czym charakteryzuje się rozszczep włosów węzłowaty?

Rozszczep węzłowaty włosa występuje w charakterze kolistych zgrubień. Zmiany te występują wskutek częstego skręcania włosów palcami oraz ocierania i drapania, a także niewłaściwą pielęgnacją bądź zabiegami. Dochodzi wówczas do uszkodzenia kory włosa.

włosy

Nasze włosy narażone są na różne zniszczenia czy to chemiczne, mechaniczne, fizyczne czy naturalne. Większość z nich pozostawia ślad w ich strukturze tworząc zmiany wewnątrz włosa lub na ich powierzchni.

Czym charakteryzują się włosy pętlicowe?

Włosy pętlicowe powstają w wyniku uszkodzenia włosów z czego tworzą się pierścienie, pętle czy węzełki. Dzieje się tak w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji włosów, drapania czy czesania. Na jednym włosie może powstać nawet kilka takich węzełków. Odbudowa włosów polega na zaprzestaniu używania nie prawidłowej pielęgnacji oraz czesania.