Analiza pierwiastkowa włosa to badanie laboratoryjne, które bada skład pierwiastków śladowych w organizmie.

Do przeprowadzenia analizy potrzebne jest zaledwie 0.3g włosów. Pobierany jest materiał do badania (wycinek około 100 włosów z okolicy potylicznej z kilku miejsc).

Wycięcie włosów nie deformuje fryzury. Do analizy nadają się tylko pierwsze 3-4 cm włosa licząc od skóry głowy. Włosy długie są obcinane tuż przy skórze głowy, a następnie odcina się 3-4 cm do analizy. Wyniki analizy pierwiastkowej włosów interpretowany jest przez lekarzy współpracujących z Laboratorium. Wnioski zawarte w wynikach pomagają nam dowiedzieć się więcej o zaburzeniach występujących w naszym organizmie.

Dzień przed badaniem prosimy o niemycie skóry głowy.
Osoby z włosami farbowanymi są również mile widziane, ale do wykonania badania konieczny jest minimum 2cm odrost.

Bardzo ważne jest by nie zapominać o przyczynach zachwiania równowagi pierwiastków w organizmie:

 • Dieta.
  Niewłaściwa dieta oparta na chwilowej modzie. Nadmierne spożycie wysokooczyszczonych i przetworzonych produktów, alkoholu i tłuszczów.
 • Stres.
  Stres może spowodować usunięcie z organizmu wielu składników odżywczych, a jednocześnie obniżyć jego zdolność przyswajania.
 • Leki.
  Przyjmowane leki (na receptę lub bez) mogą uszczuplić zapasy pierwiastków w organizmie lub podwyższyć poziom metali toksycznych.
 • Zanieczyszczenie.
  Od wieku młodzieńczego po wiek dorosły przeciętna osoba jest nieustannie wystawiona na działanie różnorodnych źródeł metali toksycznych.
 • „Uzupełnienia” (suplementy) pokarmowe.
  Przyjmowanie niewłaściwego „uzupełnienia”, bądź jego nieodpowiedniej ilości może doprowadzić do nadmiarów i/lub niedoborów pierwiastków w organizmie, tym samym przyczyniając się do zachwiania równowagi.
 • Dziedziczność.
  Skłonności do zaburzeń równowagi pierwiastków w organizmie, ich niedoborów i nadmiarów mogą być dziedziczone.

Odpowiednia dieta ma bardzo duży wpływ na kondycję naszych włosów. Witaminy wpływają na większość procesów zachodzących w naszym organizmie: metabolicznych, hormonalnych, odpornościowych itd. Ich niedobór, niewłaściwe odżywianie objawiają się różnymi schorzeniami. Brak czy nieodpowiednia ilość przyjmowanych w pokarmie witamin czy minerałów, mogą sprawić, że włosy będą osłabione i zaczną wypadać w większej ilości niż zwykle. Ważne jest by nasza dieta była zbilansowana i bogata w witaminy, minerały i aminokwasy. Odpowiednio skomponowana ma wpływ na wszystkie aspekty życia, zaś za pomocą prawidłowo dobranych posiłków możemy zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Pomoc mogą Państwo uzyskać w poradni dietetycznej Dietosfera. Zapraszamy wszystkich, u których zmiana sposobu żywienia może odegrać ważna rolę w poprawie zdrowia a także sportowców, wegetarian, osoby odchudzające się, kobiety w ciąży i karmiące, osoby z chorobami dietozależnymi oraz ze schorzeniami , w których leczeniu żywienie odgrywa ważną rolę.

Poradnia Dietetyczna Dietosfera

Al. Jana Pawła II 80/B1
00-175 Warszawa

22 258 97 47
666 555 819