Otrzymaliśmy zapytanie dotyczące wyrywania włosów. Ponieważ wiele osób może borykać się z takim problemem, poniżej zamieszczamy naszą odpowiedź.

Od pewnego czasu zauważyłam, że moja córka wyrywa sobie włosy. Gdy tylko poruszam ten temat, ona się denerwuje. Co prawda włosy odrastają po pewnym czasie ale mimo wszystko bardzo się boje, że w końcu nie będą odrastać. Jak mogę jej pomóc?

Jeśli córka nie może się powstrzymać od wyrywania włosów to prawdopodobnie cierpi na trichotillomanię. Chorobę tą charakteryzuje czynność wyrywania włosów poprzedzaną wzrastającym napięciem, a po jej zakończeniu następuje uczucie ulgi. Córka boi się reakcji otoczenia i niezrozumienia dlatego stara ukryć swój problem oraz zmiany na ciele które powstały w wyniku wyrywania włosów. Przede wszystkim musi się Pani zgłosić z córką do psychoterapeuty. Trichotillomanię należy leczyć (psychoterapeutycznie i farmakologicznie). Następnym etapem to spotkanie z trychologiem na badanie skóry głowy, włosów i ich cebulek by zastosować odpowiednią kurację mocno stymulującą cebulki do szybszego wzrostu (jeśli włosy odrastają).